Grybėnų kaimas

Grybėnų piliakalnis
Šieno rulonas dirbamuosiuose Grybėnų laukuose

Trumpa kaimo istorija

Grybėnai – gražus ir jaukus kaimas, įsikūręs tolokai nuo rajono centro, pietvakariniame Dysnų ežero krante, 11 km į šiaurę nuo Naujojo Daugėliškio. Kaimą nuo ežero skiria miškas ir drėgnos ežero pakrantės.
Tai ilgoka, apie 1,4 km, gyvenvietė, paskendusi medžių tankmėje, gausiai apsodinta obelimis. Kaimo žemės užima apie 41 ha teritoriją. Rašytiniuose šaltiniuose kaimo vardas pirmą kartą paminėtas 1659 metais.
2019 m. pažymint kaimo paminėjimo istoriniuose šaltiniuose 360 metų sukaktį išleista knyga „Grybėnai istorijos vingiuose ir žmonių prisiminimuose“
Grybėnų kaime, istorinių šaltinių duomenimis, 1738 m. buvo 4 šeimos, o 1866 m. gyveno jau 102 gyventojai. Tarybiniais laikais Grybėnai buvo centrinė kolūkio ,,Kelias į komunizmą“ gyvenvietė. Kaime veikė ryšių skyrius, felčerinis punktas, kultūros namai, biblioteka, mokykla. Nuo 1986 m. priklauso Kazitiškio seniūnijai. Dabar Grybėnai – seniūnaitijos centras, čia veikia biblioteka.

Atrask Grybėnų kraštą

Kuo keliautoją gali traukti Grybėnų kraštas? Vienam gali būti smagu pasivaikščioti po žalią pušyną ir apžiūrėti apvalius žemės kauburėlius, Gedžiūnėlių pilkapiais vadinamus. Kitą sužavės tyvuliuojančių laukų ir Dysnų ežero lopinėlis nuo Kazlupiškės piliakalnio. Trečias labai norės pagerbti režisierių Giedrių Mackevičių ir būtinai aplankyti jo amžinojo poilsio vietą. O didžiausias smalsuolis gal norės pamatyti legendomis apipintą Antakmenės aukų akmenį…

Jų darbai garsina Grybėnus

Albina Būgienė – garsi kaimo audėja ir verpėja.

Verpti ir austi išmoko iš savo bobutės, nes labai traukė siūlai, o darbas su siūlu teikia nepaprastą malonumą. Kai į rankas paimu siūlus arba sėduosi į stakles, viską pamirštu. Audėjos kraitis – kilimai, staltiesės, lovatiesės, rankšluosčiai – keturnyčiai ir rinktiniai. Unikalūs rankų darbo audiniai, nuausti iš medvilnės, lino, šilko, vilnos, atspindi šio krašto kultūros puoselėjimą, žavi senųjų audimų tradicijomis ir raštais. Albinos darbuose dažniausi geometriniai ir augaliniai ornamentai. Jai pačiai mieliausias, arčiausiai dūšios – lelijos raštas.

Aktyvi bendruomenės narė, šiltai bendraujanti kūrėja nuolat dalyvauja įvairiose parodose, renginiuose, garsindama Grybėnų kaimo bendruomenę ir Ignalinos rajoną, yra pelniusi ne vieną apdovanojimą, „Aukso vainikas“ laureatė, projekto ,,Tautos šimtmečio ąžuolai“ nominantė.

Dovydas Cicėnas – fotografas

Šiuo metu studijuoja Vilniaus Gedimino technikos universitete biomechanikos inžineriją. Fotografija domisi nuo 11 metų. Pirmiausia pradėjo fotoaparatu fiksuoti laukinius gyvūnus (elnius, stirnas, šernus, briedžius). Vėliau patraukė peizažai, kuriems ištikimas iki dabar. Nominuotas geriausiu Lietuvos jaunuoju gamtos fotografu, tarptautinių konkursų laureatas. Dovydo darbai puošia bendruomenės išleistą knygą ,,Grybėnai istorijos vingiuose ir žmonių prisiminimuose‘‘ ir šią svetainę.

Grybėniškiai svetur

Esu Grybėnų kaimo vaikas

Janina Abaravičiūtė-Daujotienė iš Vilniaus. „Esu Grybėnų kaimo vaikas. Gimtojo kaimo laukai, miškai, pievos, Dysnų ežeras ir čia augantys ąžuolai visą gyvenimą neišdilo iš mano atminties. Tai formavo mano asmenybę, iki šiol tai jaučiu“. Pradėjusi siuvinėti paveikslus jau vyresniame amžiuje, moteris į juos sudėjo savo išgyvenimus, į tūkstančius dygsnių susiuvo šimtus minčių ir širdies kalbą. Jaučiasi laiminga, kai paveikslai suteikia bent truputį malonumo kraštiečiams.